Kına şarkıları Türkiye’de evlilik gelenekleri arasında kendine kına gecelerinde çalınan şarkılardır. Ülkemizdeki birliktelik kültüründe yer edinen kına geceleri ise oldukça duygusal gecelerdir. Evlenmeye hazırlanan gelinin uğurlanması, yemek ikramı ve geline kına yakılması gibi gelenekler bulunur. Kına gecesinin tüm akışına ise kına gecesi şarkıları eşlik eder. Genelde duygusal parçalar olan bu şarkılarda gelinin aile evine vedası konu alınır.

Diğer taraftan bazı kına gecelerinde hareketleri şarkılar da bulunmaktadır. Bazı organizasyonlarda yüksek tempolu kına müzikleri ile gelin ve yakınları dans etmektedir. Kına gecesi önce misafirlerin kapıda karşılanmasıyla başlar

Bölüm 1. Kına Gecesinde Sırasıyla Neler Yapılır?

Daha sonra katılımcılara kına şerbeti ve küçük ikramlar yapılır. Daha sonra kına alayıyla gelin ve etrafındaki insanlar salona giriş yapar. Sonrasında yemekler ikram edilir, kına merasimi yapılır ve gelinin ağlatılması hedeflenir.

Bölüm 2. Kınada Hangi Şarkılar Söylenir?

Kına gecesi şarkıları arasında pek çok farklı müzik bulunur. Fakat neredeyse her kına gecesinde hepimizin bildiği belli başlı şarkılar çalmaktadır. Sizler için en çok söylenen kına şarkısı örneklerini derledik.

1. Yüksek Yüksek Tepelere – Zara

Kına çalma listelerinde başta gelen Yüksek Yüksek Tepelere şarkısı Zara tarafından söylenmektedir. Bu şarkı kına gecelerinin vazgeçilmezidir.

2. Kınayı Getir Aney – Mihriban

Kına müzikleri hakkında bilgisi olan pek çok kişi bu şarkıyı severek dinlemektedir. Gelinin ağzından söyleniyormuş gibi kurgulanan bu şarkı Mihriban tarafından seslendirilmektedir.

3. Oy Atlıya Atlıya – Züleyha

Sanatçı Züleyha tarafından seslendirilen Oy Atlıya Atlıya ise kına gecelerinin keyifli şarkıları arasında yer alır. Yüksek temposu ile öne çıkan bu şarkı şarkıcının Gelin Kınası Albümü’nde bulunur.

4. Kına Gecesi – Yeşim Salkım

Yeşim Halkım’ın Kına Gecesi şarkısı da kına müzikleri arasında sevilen parçalardan biridir. Özellikle gelini ağlatmak için çalınan kına gecesi müzikleri listesi arasında Yeşim Salkım’ın bu şarkısı da yer alır.

5. Vay Halime – Candan Erçetin

Usta ses Candan Erçetin Vay Halime şarkısı da kına gecelerinin olmazsa olmaz şarkıları arasında karşımıza çıkıyor. Bu kına şarkısı ile gelinin gözyaşı akıtması amaçlanıyor.

6. Kır Testiyi Gelin – Emirhan Çalışkan

Emirhan Çalışkan’ın Kır Testiyi Gelin parçası da sevilen kına şarkıları arasında yer alıyor. Çalışkan’ın parçası gelini mercek altına alan şarkılardan biri.

7. Gelinime Maşallah – Murat Matracı

Murat Matracı’nın eğlenceli parçası Gelinime Maşallah ise hareketli temposuyla dikkat çekiyor. Bu şarkı da kına gecelerinde popülerliğiyle öne çıkıyor.

8. Çika Çika – Aydın

Aydın’ın Çika Çika şarkısı da kına gecelerini şenliğe çeviren en keyifli parçalardan biri olarak çalma listelerinde yer ediyor.

9. Rakkas – Sezen Aksu

Usta sanatçı Sezen Aksu’nun Rakkas adlı şarkısı kına şarkıları duyan herkesin bildiği parçalardan biridir. Bu şarkı da kına gecelerinin vazgeçilmez parçalarından biridir.

10. Kına – Berna Tan

Berna Tan’ın temposu yüksek Kına şarkısı en popüler kına gecesi müzikleri listesi arasındadır. Kınanın duygusal anlarından sonra bu tür şarkılar açılır.

Ülkemizdeki birleşme ve evlilik kültürünün bir parçası olan kına gecelerinde pek çok şarkı çalınmaktadır. Kimi duygusal kimi hareketli olan kına gecesi şarkıları listesinden en popüler olanları sizler için listeledik. Peki bu şarkıları telefonunuza nasıl indirebilirsiniz?

Bölüm 3. Snaptube ile Kına Şarkıları İndir

Bu müzikler kına gecesinin en sevilen yönlerinden biridir. Dolayısıyla organizasyon öncesinde şarkıları depolamak oldukça önemlidir. Kına gecesi şarkısı örnekleri arasında onlarca farklı sanatçının eserleri de bulunmaktadır. Pek çok kişi tarafından rağbet gören bu şarkıları telefonunuza indirmek ise oldukça kolaydır.

kına şarkıları indir

Ücretsiz İndir

Adım 1. Snaptube APK’yı internet sitesinden indirin.

Snaptube APK dosyası uygulamanın kurulumu için gerekli bir dosyadır. Fakat bu dosyayı yüklemek için telefonunuzun ayarlarında küçük bir değişiklik yapmanız gerekir. Telefonunuzun ayarlar penceresini açın ve Gizlilik ile Güvenlik menüsüne giriş yapın.

Burada “bilinmeyen kaynaklardan yükleme yapmaya izin ver” seçeneğini işaretleyin. Bu sayede hiçbir problem yaşamadan Snaptube müzik indirme uygulamasını telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Adım 2. İndirmek istediğiniz şarkının bağlantısını bulun ve kopyalayın.

Telefonunuza kaydetmek istediğiniz kına şarkısının bağlantısını kopyalayın. Genellikle gönderinin hemen yanında alan paylaş butonundan kopyalamanız mümkündür.

kına şarkısı indir

Adım 3. Bağlantıyı Snaptube uygulamasına yapıştırın.

Kopyaladığınız bağlantıyı Snaptube uygulamasının arayüzüne yapıştırın. Arama yaptıktan sonra şarkıyı bulun ve çözünürlük seçeneklerini belirleyin. Bu ekranda indireceğiniz şarkının hangi formatta olacağını belirleyebilirsiniz. Kalite ve format seçeneklerini tamamladıktan sonra indirme butonuna basın.

kına gecesi şarkıları indir

intern on Aug 28, 2022

Categories